Paprasčiausias būdas išsirinkti židinį

UAB Židinių meistrai
Vilniaus g. 14A, Grigiškės,
Vilniaus miesto sav.
Darbo laikas: I-IV 8.00-20.00, V iki 17.00
Tel.: +370 688 88695
info@zidiniumeistrai.lt

icon
icon
icon
icon
icon
icon
icon

Dėmesio! Dėl padidėjusio prekių užsakymų kiekio, prekių gamyba ir pristatymas gali vėluoti 5-8 darbo dienas. Atsiprašome už nepatogumus.

13.2.2011

Blogai traukia – kviesk kaminkrėtį

Daiva Valevičienė, „Meisteris ir Margarita“

Jei lauke šalta, malkos sausos, o anksčiau puikiai traukęs kaminas kažko spyriojasi, dūmai eina ne į lauką, bet pučiami vidun, laikas sunerimti ir dairytis kaminkrėčio. Ypač skubiai tą reikėtų daryti, jei kaminas profilaktiškai nevalomas.

Kaminams valyti šildymo įrangos salonuose parduodami specialūs šepečiai. Prie jų viršutinės dalies tvirtinamas lynas arba virvė, prie kitos – svoris. Tokie šepečiai, kaip ir kaminai, yra įvairių formų (kvadratiniai, apvalūs). Tačiau pačiam išvalyti kaminą ne taip paprasta, ypač jei namas aukštas. Reikia turėti įrangos saugiai vaikščioti stogu taip, kad nei jam pakenktum, nei pats paslydęs žemėn šleptelėtum.

„Neseniai Kretingoje stogas sulūžo, šeimininkas nuo jo nuvirto, o kaminas taip ir liko neišvalytas. Tokių atvejų pasitaiko visoje Lietuvoje, tačiau žmonėms tenka rizikuoti, nes rasti patikimą kaminkrėtį kartais sunkiau, nei pačiam tą darbą atlikti“, – sako kaminus visoje Lietuvoje prižiūrinčios įmonės „Tantalus“ įkūrėjas Egidijus Kurlianskas, kurį drąsiai galima pavadinti krosnininkų dinastijos tęsėju.

Egidijui tėra 27-eri, jis studijuoja komercijos vadybą, o savo įkurtai įmonei ne tik vadovauja, bet ir nevengia kolegoms patalkinti.

„Dirbau pameistriu mūrijant krosnis, tuomet ir pamačiau nišą nuosavam verslui. Tačiau su ta sritimi buvo susijęs jau mano prosenelis Kazimieras Šimaitis. Vokietijoje ir Austrijoje kaip karo belaisvis jis praleido trejus metus, ten perprato vokiško tipo krosnių statybos amatą ir perėmė šimtmečius Vakarų Europoje kauptą kaminkrėčių bei krosnininkų patirtį. Grįžęs į Lietuvą, statė krosnis, kurios šilumą išlaikydavo iki trijų parų – tai buvo naujovė. Tokių krosnių yra išlikę Pasvalio rajone ir Klaipėdos senamiestyje. Gal todėl man pasirodė patraukli idėja sumažinti gaisrų, kylančių dėl netvarkingų krosnių ir nevalytų dūmtraukių, prisidėti prie saugesnės ir švaresnės Lietuvos kūrimo“, – dėsto vaikinas.

Prieš kelerius metus jis gavo kvietimą dalyvauti tarptautinėje kaminkrėčių šventėje Italijoje, į kurią pernai pagaliau nuvyko su visa asociacijos komanda.

Šiaurės Italijoje, Alpėse Vigezzo slėnyje, surengtoje 28-ojoje kasmetinėje kaminkrėčių šventėje tarp 27 šalių atstovų pirmą kartą dalyvavo Lietuvos nacionalinė židinių ir dūmtraukių montuotojų asociacijos „Florianus“ narių delegacija. Jai, šventės naujokei ir vienintelei Rytų bloko šalių atstovei, tiek organizatoriai, tiek Italijos žiniasklaida, tiek kitų šalių delegacijos parodė šiltą, išskirtinį dėmesį.

Šventėje dalyvavo apie 800 kaminkrėčių iš Italijos, Šveicarijos, Olandijos, Belgijos, Vokietijos, Austrijos, Prancūzijos, Danijos, Švedijos, Norvegijos, Anglijos, Škotijos, JAV, Suomijos.

Didžiausias paradas vyko Santa Maria Magiorės miestelyje, kur visi dalyviai juodomis kaminkrėčių uniformomis, „apsiginklavę“ senoviškais darbo įrankiais, kai kurie jų išliko nepakitę per šimtmečius ir naudojami iki šiol, ėjo siauromis, vingiuotomis kalnų miestelio gatvėmis, apgultomis žmonių, stebinčių eiseną. Kaminkrėčiai dalijo vaikams saldainius, sagas, įvairius suvenyrus, tepliojo veidus anglimi. Žmonės mielai leidosi tepliojami, nes tikima, jog tai atneša laimę.

Jau XIV a. Vigezzo slėnio gyventojai keliaudavo po Europą valydami kaminus. Ši profesija slėnyje buvo tokia populiari, kad XVI a. sudarytame žemėlapyje jis pavadintas „Kaminkrėčių slėniu“. Liūdna šioje istorijoje tai, kad šimtai 6–7 metų vaikų iš vargingų šeimų būdavo „išnuomojami“ meistrui sezonui nuo rugsėjo iki balandžio mėn. Atrinkdavo pačius liesiausius, smulkiausius berniukus, kad tilptų į kaminą. Mažųjų kaminkrėčių gyvenimas buvo pilnas sunkumų, kančių, bado, šalčio. Daug jų žūdavo užstrigę kaminuose, apsinuodiję smalkėmis.

Nacionalinė židinių ir dūmtraukių montuotojų asociacija „Florianus“ Lietuvoje gyvuoja jau trečius metus ir vienija net 18 įmonių. Jos įkūrėjai trys draugai: Rimas Jatkauskas, Vytautas Keršys ir Virginijus Kubilius, atsakingai ruošėsi pirmajam istoriniam lietuvių pasirodymui pasaulinėje kaminkrėčių šventėje.

Patyrinėję senuosius šalies archyvus, sukūrė Lietuvos kaminkrėčius vienijančią šventinę aprangą. Juodus švarkus su odiniais įsiuvais juosė stambūs odiniai diržai, susegti Gedimino stulpus vaizduojančiomis sagtimis. Saulėje žibėjo Vyčiu ženklintos sagos, o juodas kepures puošė geltonos, žalios ir raudonos spalvos juostelės.

Tačiau šventės vyksta retai, o kasdienis kaminkrėčių darbas yra ne toks estetiškas, malonus ir lengvas. Nors senuosius įrankius papildė filmavimo kameros, kuriomis galima aptikti kamino viduje atsiradusius įtrūkimus, ropštis ant stogų pučiant žvarbiam vėjui vis tiek tenka. Taip jau yra, kad kaminų švara vasarą rūpinasi anaiptol ne visi.

„Kiek kaminkrėčių iš viso yra Lietuvoje, negalėčiau pasakyti. Daugelis nelaiko vieni kitų kolegomis, o vertina kaip konkurentus. Mes važiuojame bet kur, kur tik esame kviečiami, net dėl vieno kamino, jei kviečiantieji apmoka už kurą. Tačiau stengiamės paraginti užsakovus susitarti su kaimynais ir tuomet visiems kaminų valymas atsieina pigiau. Šiaip išvalyti kaminą kainuoja 150–200 Lt, tačiau jei vienoje gyvenvietėje jų valome daug, imame kone perpus pigiau. Brangiau kainuoja tais atvejais, kai išvalyti mechaninėmis priemonėmis nebeįmanoma ir reikia naudoti specialius brangius chemikalus“, – pasakoja Egidijus Kurlianskas.

Anot pašnekovo, taupumas įrengiant kaminus ar jų įdėklus dažnai kainuoja brangiai. Ne taip jau retai žmonės prašo kaminkrėčių išmontuoti įdėklą, nors jis įdėtas vos prieš kelis metus. Tai kainuoja daugiau negu sumontavimas, nes darbas gan sudėtingas. Paskui žmogus perka naują įdėklą ir moka už jo montavimą.

„Gaila, kad Lietuvoje dabar neturime bendros kaminkrėčių mokymo ir vertinimo sistemos. Todėl nėra kaip sužinoti, kokio lygio kaminkrėtį samdaisi. Gali pataikyti gerą, o gali tokį, kad jau geriau pačiam ant stogo kartą per du mėnesius užlipti. Taip dažnai valant ir dar profilaktiškai naudojant specialius miltelius, dedamus į kūrenamą ugnį, kaminas bus gana tvarkingas.

Anksčiau kaminkrėčius turėjo gaisrininkų padaliniai, ten organizuodavo mokymus, todėl kai kur, kur buvo parengti jaunesni žmonės, dar yra kvalifikuotų specialistų. Senieji meistrai, šiam amatui atidavę dešimtmečius, dabar dirba jau retai, o ir šiuolaikiniai kaminai turi savo ypatumų“, – sako įmonės „Tantalus“ įkūrėjas Egidijus Kurlianskas, savo kaminkrėtišką pradžiamokslį pradėjęs būtent su trijų dešimtmečių patirtį turinčiu meistru.

„Stebuklingieji“ milteliai

Be kaminkrėčio išsiversti nepavyks, tačiau kviesti jį teks rečiau ar mokėti mažiau, jei kamine prisikaups ne tiek daug suodžių ar juos atkrapštyti nuo kamino sienelių bus lengviau.

Šildymo įranga, kaminų įdėklais prekiaujanti, dūmtraukius gaminanti bendrovė „Vilpra“ siūlo suodžių sudeginimo katalizatorių „Sadpal“. Jį galima naudoti kūrenant malkomis, pjuvenomis, anglimis, durpėmis. Ši miltelių pavidalo medžiaga išdegina ant kamino vidinių sienų ir dūmtraukyje susikaupusias dervas, suodžius, gerina degimo procesą, sumažina sieros ir azoto junginių išsiskyrimą į atmosferą, stabdo koroziją. Milteliai užberiami ant degančių malkų prieš dūmtraukio valymą, o vėliau kas antrą dieną beriami ant degančių malkų. Tai gera profilaktinė priemonė, kaminas reguliariai ją naudojant suodžiais užsiteršia daug lėčiau, užtikrinamas jo įdėklo ilgaamžiškumas.

Prekybos tinkluose galima įsigyti ir kitų tos pačios paskirties miltelių. Pavyzdžiui, miltelių „Hansa“ įmetama į židinį ar krosnį kaskart prieš ją užkuriant, o po 10 kartų jų pakanka įmesti tik kas 4–5 kūrenimą. Per šildymo sezoną reikia sunaudoti iki 3 kg „stebuklingųjų“ miltelių.

Ar tai apsimoka, nesunku apskaičiuoti įvertinus miltelių ir kaminkrėčio paslaugų kainą, tik reikia atkreipti dėmesį, kad ji labai skiriasi, nelygu miltelių pakuotė.

Jei kiekviena porcija supakuota paketėlyje, kurį telieka įmesti į ugnį, teks mokėti kur kas daugiau nei už tuos pačius miltelius kibirėlyje. Patys semdami ir kiekvieną porciją įvyniodami kad ir į popierinę servetėlę, tikrai sutaupysite.

Koks miltelių efektas, galės palyginti tik kaminkrėtys ar šeimininkas, pats valantis savo namų kaminą. Žvelgiant į ugnį, kurios liepsnos liežuviai nuo miltelių nusidažo žaliai ar mėlynai, bent psichologiškai ramiau – akivaizdus rūpestis kaminu.

Liaudiškos gudrybės

• Suodžių kamine ar židinyje bus mažiau, kartkartėmis kūrensite drebulinėmis malkomis.

• Liaudies patirtis mini ir kitus būdus: sumetus į krosnį bulvių lupenas, joms degant išsiskiriantis krakmolas neleidžia suodžiams prilipti prie kamino.

• Kaimuose kaminus kartais mėginama išvalyti benzinu ar kitu degiu skysčiu. Esą ugnis išdegins suodžius. Tačiau tai labai pavojinga, gali kilti gaisras, o nuo itin aukštos temperatūros sutrūkti kaminas. Jei yra įdėklas, jis gali susiraityti ar prakiurti.

• Jei stogo danga neleidžia užlipti išvalyti kamino, reikėtų palėpėje turėti kamino pravalą – dureles, pro kurias bus galima jį išvalyti. Suodžiai ir dervos kaupiasi 5–7 metrų aukštyje, todėl durelės turėtų būti aukščiau.

• Greičiau suodžiais ir dervomis užteršiami stačiakampiai kaminai – suodžiai pirmiausia kaupiasi kampuose.

Kodėl kaminkrėtys neša laimę?

Ar įsivaizduojate, kiek pasaulyje yra kaminų? To tikrai niekas nesuskaičiavo ir nesuskaičiuos. Be kamino neveikia joks, išskyrus elektrinį, šildymo prietaisas. Tad ir kaminkrėčių visais laikais turėdavo būti daug, nes be jų pagalbos kaminai galėjo tiesiog užsiliepsnoti ir sukelti gaisrą. Ar seniai kaminkrėčiai pradėjo važinėti nuosavais automobiliais? Štai nuo tada ir atrodo, kad kaminkrėčiai išnyko...

Anksčiau jie tiesiog vaikščiojo gatvėmis pėsti ar keliaudavo visuomeniniu transportu. Įsivaizduokite jame suodiną bendrakeleivį (jei nesate mėginę nusivalyti suodžių, nežinote, kaip sunku nusiprausti iki baltumo), „apsiginklavusį“ metaliniu šepečiu ir kopėtėlėmis. Profesija reikalinga, jos atstovai gerbiami ir laukiami, tačiau atrodo bauginamai.

Paskelbti kaminkrėtį laimės nešėju buvo geniali išeitis. Prisilietimas prie suodino drabužio ar tokios pat rankos paspaudimas jau vertė ne raukytis, bet šypsotis. Legendos ir papročiai beveik visuomet turi gana paprastą ir praktišką paaiškinimą.

Yra ir kur kas romantiškesnių legendų. Vienoje jų pasakojama, jog kartą karalių Jurgį III vežusios karietos arkliai pasibaidė ir jis būtų žuvęs, jei ne pro šalį ėjęs kaminkrėtys. Šis sugriebė už pakinktų ir suvaldė arklius. Kai karalius atsipeikėjo nuo išgąsčio, jo išgelbėtojas buvo jau nuėjęs. Dėkingas karalius išleido nurodymą gerbti ir mylėti visus kaminkrėčius. Nuo to laiko ir manoma, jog kaminkrėtys – laimės simbolis, o kai kuriose šalyse kaminkrėčių figūrėlės yra tradicinė Kalėdų dovana.

Kaminkrėčio darbas gausiai apipintas legendomis. Štai pasakojama, kad 1612 m. seno italų kaminkrėčio globojamas berniukas valė vieną iš daugelio Prancūzijos karališkųjų namų kaminų. Mažasis kaminkrėtys būdamas kamine išgirdo, kad ketinama nužudyti karalių. Nuklausęs visą pokalbį, jis papasakojo savo šeimininkui, o šis pranešė karaliui.

Sąmokslininkai buvo išaiškinti ir nubausti, karaliaus gyvybė išgelbėta, o kaminkrėčiams gausiai atsidėkota. Karalius visiems Vigezzo slėnio kaminkrėčiams suteikė visišką laisvę prekiauti Prancūzijos žemėje. Kaminkrėčiai puikiai sugebėjo pasinaudoti šia karaliaus suteikta galimybe praturtėti, tai rodo iki šių dienų išlikusios įspūdingo grožio vilos, išsibarsčiusios po visą Vigezzo slėnį.

Vilniuje kaminkrėčių cechas įkurtas 1837-ųjų gruodžio mėnesį. Kaminkrėčiai, pasitelkę į darbą įvairiausio dydžio šepečius, trosus ir nedidelius rankoje telpančius veidrodėlius, galėjo išvalyti bet kokį kaminą. Nuo seno manyta, kad su kaminkrėčiu geriau nesiderėti.

Šio amato meistrai žino triukų, galinčių pamokyti gobšų šeimininką. Taip kaminuose atsirasdavo švilpukais virtusių vamzdelių, skimbčiojančių raktų ryšulėlių ar „švarų“ kaminą rodančių veidrodėlių. Ir tik dar kartą atėjęs tas pats kaminkrėtys „išvaduodavo“ namus nuo nelabos dvasios. Kas paneigs, kad tai dar vienas būdas namo gyventojams atnešti laimę?

 

 

Straipsniai

Klijuojama apdaila

Klijuojama apdaila
Židinių, krosnių apdailai ar renovacijai siūlome rinktis mūrą imituojančias klinkerio plyteles. Klinkeris – kerami...

Kamino valymas

Kamino valymas
Reguliariai valydami kaminą, namų savininkai išvengia gaisro ir padidina šilumos efektyvumą!
Pagal ...

Smart Fan ventiliatorius

Smart Fan ventiliatorius
Smart Fan ventiliatoriai yra itin ekonomiškas būdas paskleisti karštą orą gyvenamosiose patalpose. Pasiga...

Suomiški židiniai

Suomiški židiniai
"Uunisepat" vykdo kryptingą ir ilgalaikę šildymui skirtų krosnių – židinių kūrimo ir gamybos pol...

KOBOK modeliai

KOBOK modeliai
KOBOK siūlo didžiausią modelių modifikacijų pasirinkimą: klasikinis, modernus tamsintais kraštais, modernus balta...

KOBOK - židiniai, kurie šildo

KOBOK - židiniai, kurie šildo
Nuolat tobulinamais modeliais pasižyminčią produkciją galima surasti daugiau kaip 25 pasaulio šalyse.

Izoliuoti kaminai

Izoliuoti kaminai
Izoliuoti dūmtraukiai susideda iš dviejų, vidinio ir išorinio, vamzdžių. Tarp jų yra šiluminė izoli...

Lauko židinys, picos krosnis, duonkepė

Lauko židinys, picos krosnis, duonkepė
 Itališka ALFA PIZZA krosnis tai ne tik maisto ruošimo krosnis, tai kartu ir jaukus namų židinys. Lai...

Glamm Fire

Glamm Fire
Drąsa ir nepriekaištingas estetinis skonis atsispindi visuose GLAMM FIRE bio  židinių modeliuose. Neįprastas...

Parodoje „Supernamai 2014“ krosnininkai surengs neregėtą šou

Parodoje „Supernamai 2014“ krosnininkai surengs neregėtą šou
Pirmą kartą pasaulyje krosnininkai net keturių skirtingų tipų krosnis statys tiesiogiai parodoje "Supernamai 2014&q...

ASTRA granulinės krosnelės

ASTRA granulinės krosnelės
AB Mašinų gamykla "Astra" - viena iš seniausių mašinų gamybos įmonių Lietuvoje. Ji įkurta...

Deginti atliekas draudžiama!

Deginti atliekas draudžiama!
Aplinkos oro apsaugos įstatymo 20 straipsnio 2 dalis draudžia krosnyse deginti atliekas. Už atliekų deginimą nesilaikant...

UAB Židinių meistrai - vieni stpriausių Lietuvoje 2012 - 2013 m

UAB Židinių meistrai - vieni stpriausių Lietuvoje 2012 - 2013 m
Stipriausi Lietuvoje 2012 - 2013 - tai sertifikatai, kurie patvirtina, kad įmonė ir įmonės vadovas y...

Dūmų ventiliatorius

Dūmų ventiliatorius
Ant kamino viršaus montuojamas dūmų traukos ventiliatorius skirtas didinti ir stabilizuoti trauką kamine.
...

Liepsnojantis tunelis – išskirtiniam interjerui

Liepsnojantis tunelis – išskirtiniam interjerui
„Elektrinį židinį vadinti tikru židiniu, žinoma, nėra tikslu, nes jame - tik degimo imitacija. Tačiau ir tai sukur...

Pirties kaminas

Pirties kaminas
Schiedel pirties kaminas yra išbaigtas sprendimas pirties įrengimui.
 Kaminas greitai ir nesudėtingai...

Tandyras - keramikinė krosnis, šašlykinė, lauko židinys...

Tandyras - keramikinė krosnis, šašlykinė, lauko židinys...
Tandyras - keramikinė krosnis - orkaitė. Tai yra ypatingo tipo šašlykinė-mangalas maisto gaminimui Rytų &s...

Vasara Lietuvoje - 2013

Vasara Lietuvoje - 2013
2013 m. birželio 3d. - 17d. vyko krosnininkų seminaras. Seminaro metu buvo pastatytos 6 skirtingų funk...

MCZ

MCZ
MCZ židiniai – tai moderniausio technologinio lygio, išskirtinio dizaino, prabangūs – vieni inovatyvi...

Raituzo namo statybos

Raituzo namo statybos
Pagaliau man sumontavo židinio ir lauko židinio kaminą. Pirkau dvigubą Schiedel "Rondo Plus 200+180" kaminą. K...

UAB Židinių meistrai - vieni stipriausių Lietuvoje

UAB Židinių meistrai - vieni stipriausių Lietuvoje
CREDIT INFO Lietuva pripažino UAB Židinių meistrai vieną iš mokiausių įmonių Lietuvoje....

Židinių ir dūmtraukių rinkos kuratoriai

Židinių ir dūmtraukių rinkos kuratoriai
Lietuvos nacionalinė židinių ir dūmtraukių montuotojų asociacija darbuojasi vos ketverius metus. Jos narių teigimu, &sca...

Ugniakurai šildantys vandenį

Ugniakurai šildantys vandenį
Vandenį šildantys ugniakurai – šiuolaikiniai ekologiški šildymo įrenginiai, kuriuos ga...

Naujas veidas - naujos galimybės

Naujas veidas - naujos galimybės
Naujos svetainės misija – būti paprasta, struktūrizuota, informatyvia ir interaktyvia vieta, kur Jūsų noras turėti...

Kaip paruošti židinį dažymui

Kaip paruošti židinį dažymui
Jeigu  pavargote nuo įprastos raudonos, kaštoninės ar juodos židinio spalvos, tikriausiai jūs vis dažniau pa...

Įdėklas į kaminą

Įdėklas į kaminą
Visi vamzdžiai, pagaminti iš nerūdijančio plieno skardos (įdėklais jų vadinti negalima)nustatyta tvarka nepaženkl...

Kaip pasirinkti meistrą

Kaip pasirinkti meistrą
Meistro pasirinkimo kriterijai
Internete skelbimuose neretai gali perskaityti: 10, 12, 15 metų patirtis.
...

Akumuliacinės plokštės

Akumuliacinės plokštės
Daugiau nei 90proc. Lietuvoje pastatomų židinių yra iš konstrukcinių – izoliacinių medžiagų. Mes Jums norim...

Išrinktas gražiausias židinys bei prizų laimėtojai

Išrinktas gražiausias židinys bei prizų laimėtojai
Kovo 20 dieną buvo išrinktas gražiausias židinys. Rinkimus organizavo "Židinių meistrų klubas" ir "...

Blogai traukia - kviesk kaminkrėtį

Blogai traukia - kviesk kaminkrėtį
Už blogai prižiūrimą kaminą namo savininkui gali būti skiriama 200 litų dydžio bauda. O jei dėl tokio aplaidumo kiltų ga...

Nesidžiaugia židiniu

Nesidžiaugia židiniu
Prieš keletą savaičių akylesni „Druskininkų naujienų“ skaitytojai pastebėjo neįprastą skelbimą, kuria...

Prastas židinys - paties pirkėjo problema

Prastas židinys - paties pirkėjo problema
Antrą žiemą neveikiantis židinys, daugiau nei metus trukęs teismų maratonas ir jokių vilčių, kad bus atlyginta žala. Tai...

Kaip elgtis kilus gaisrui

Kaip elgtis kilus gaisrui
Pagrindinės gaisrų priežastys – neatsargus gyventojų elgesys su ugnimi (52 proc.), netvarkinga elektros įranga ir ...

Spartherm - prestižiniai vokiški židiniai

Spartherm - prestižiniai vokiški židiniai
Pakeiskite savo dienotvarkę ir leiskite savo pojūčiams pakeliauti po ugnies šalį. SPARTHERM Jums siūlo auk&scaron...

Granulinės krosnelės KALOR

Granulinės krosnelės KALOR
Norime pasiūlyti Italų kompanijos "Mitsui" sukurtas krosneles Kalor pagal kanadietišką projektą i&scaro...

Kaip tinkamai pasirinkti kaminą

Kaip tinkamai pasirinkti kaminą
Kaminai montuojami iš plytų, betono, metalo, keramikos ir netgi iš stiklo. Su kondensato nutekėjimu ir be ...

GRENAISOL konstrukcinės-termoizoliacinės plokštės

GRENAISOL konstrukcinės-termoizoliacinės plokštės
Dauguma žmonių nesidomi arba tiesiog nekreipia dėmesio į tai, kokios statybinės  ar izoliacinės medžiagos naudojamo...

Apsauginiai stiklai

Apsauginiai stiklai
Apsaugai prieš židinį, po krosnelėmis plačiai naudojamas grūdintas stiklas. Grūdintas stiklas – tai ne tik ...

Kaminas krosniai ir Kalėdų Seneliui

Kaminas krosniai ir Kalėdų Seneliui
Tikriausiai girdėjote, kad Kalėdų Senelis į namus patenka pro kaminą. Sunku tuo patikėti? Tai todėl, kad pas mus kaminai...

Spalvos

Spalvos
Spalvos kiekvieną žmogų veikia skirtingai, tačiau mokslo ir iš senovės papročių yra įrodyta bei nustatyta, jog sp...

Akmenų horoskopas zodiako ženklams

Akmenų horoskopas zodiako ženklams
Pristatome horoskopą 12 zodiako ženklų pagal akmenų rūšis. Kristalai ir brangakmeniai – tai tam tikros vei...

SCHIEDEL ISOKERN moduliniai lavos kaminai

SCHIEDEL ISOKERN moduliniai lavos kaminai
"Isokern" kaminų sistemos gali būti montuojamos sudėtingiausiomis sąlygomis. Pemzos pranašumas tas, kad...

Ką reikia žinoti apie apdailą

Ką reikia žinoti apie apdailą
Ar susimąstote, kodėl marmuro aplinkoje kalbamės žemesniu tonu, o žingsniai automatiškai tampa lėtesni? Gal tai t...

Schiedel montavimo instrukcija

Schiedel montavimo instrukcija
Tradicinius plytinius kaminus pamažu keičia nauji keramikiniai kaminai. Jų viduje esantis iš šamotinės ker...

ANKSTESNE KITA U?DARYTI